BLOG

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye sınırları dışındaki bir ülkeye iş veya tatil amaçlı bir seyahat gerçekleştirdiğinizde ani ve beklenmedik risklere karşı kendinizi güvenceye almanız mümkün! Başta Schengen ülkeleri olmak üzere pek çok ülkenin vize koşulu olarak sunduğu yurt dışı seyahat sigortası sizi birçok önemli sorundan kurtarma potansiyeline sahip. Zorunlu olsun ya da olmasın her şeyin en ince ayrıntısına kadar planladığınız yurt dışı seyahatleriniz sigorta yaptırmanız halinde çok daha huzurlu, güvenli ve keyifli hale gelir.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nedir?

Yurt dışı seyahat sigortası yurt dışı seyahatlerinde gerekli sağlık hizmetini almanızı sağlayan, bunun yanı sıra bagaj kaybı, tur iptali gibi maddi alandaki olumsuzluklara dair de teminat veren bir sigorta türüdür. Yurt dışı seyahat sigortası aynı zamanda yurt dışı sağlık sigortası ya da vize sigortası olarak da isimlendirilir. Yurt dışı seyahatinizde oluşabilecek birçok risk bu sigorta türü kapsamına alınabilir. Sompo Sigorta Yurt Dışı Vize Seyahat Sigortası hakkında detaylı bilgi ve online teklif için linkteki sayfayı inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

Schengen ülkeleri ve birçok ülkede yurt dışı sigortası yaptırmak vize zorunluluğudur. Yurt dışı sağlık sigortasının sunduğu birçok avantaj ve güvence göz önüne alınırsa zorunlu olmadığınız durumlarda bile çok sayıda kişi gibi seyahat sigortanızı yaptırmayı tercih etmeniz önemlidir. Böylece yurt dışında da güvende hissedebilir, beklenmedik ve ani durumlara karşı tedbir alarak daha huzurlu bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Neden Önemlidir?

Yurt dışı seyahat sigortası yaptırdığınız zaman seyahatiniz boyunca hem beklenmedik sağlık sorunlarına hem de bagaj kaybı gibi olumsuzluklara karşı maddi bir güvence edinmiş olursunuz. Kaza, hastalık, valiz kaybı, tur iptali gibi sorunlar yurt dışı seyahatlerinde sıkça görülen olumsuz durumlar arasında yer alır. Seyahat sigortasız olarak seyahat ettiğinizde maddi açıdan beklenmedik ve keyfinizi kaçırabilecek risklerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Yurt dışı vize seyahat sigortası kapsam, fiyat ve paketler açısından farklılık gösterir. Sompo Sigorta tarafından sunulan seyahat sigortasının temel ürün içeriğini aşağıda görebilirsiniz:

 • Bagaj kaybı ve çalınması
 • Tıbbi tedavi teminatı
 • Sigortalının tıbbi nedenlerle nakli ve/veya geri dönüş seyahati
 • Sigortalının cenazesinin nakli
 • Tıbbi danışmanlık
 • Acil mesajların iletilmesi

Seyahat ettiğiniz ülkede ani bir kaza ya da sağlık sorunu yaşamanız halinde seyahat sigortası tedavi masraflarınızı öder. Sağlık ve cenaze nakli masrafları da yurt dışı sağlık sigortası kapsamına dahildir. Ayrıca sigorta poliçeniz sayesinde tedavi bittiğinde eve geri dönüş masraflarınız da karşılanır. Yine teminat dahilinde olup olmamasına bağlı olarak yurt dışına ilaç gönderim masrafları da sigorta kapsamına girer.

Yurt dışına seyahat ettiğinizde yaptıracağınız yurt dışı seyahat sigortası size yalnızca sağlık sorunları ile ilgili maddi destek sağlamakla sınırlı değildir. Seyahatler sırasında sıklıkla yaşanan keyifsiz durumlardan biri de bagaj kaybı ve çalınmasıdır. Böyle bir durum meydana geldiğinde seyahat sigortası poliçenizde belirtilen limitler ölçüsünde kaybınızı karşılar ve sizi maddi açıdan rahatlatır.

Sompo Yurt Dışı Seyahat Sigortası size ek teminat seçeneği de sunar. İlgili ek teminatlar tur şirketi aracılığıyla yurt dışına çıktığınız seyahatler için geçerlidir. Zaman zaman her şeyi tüm detaylarıyla planlamış ve artık seyahat zamanını heyecanla beklemeye başlamış olsanız bile tur şirketi geziyi iptal edebilir. Tur şirketinin iflası ya da taahhüdün yerine getirilmemesi, turun iptal edilmesi gibi durumlarda isteğe ek teminata bağlı olarak sigortadan ödeme almanız mümkündür. Bunun için yurt dışı seyahat sigortanızı yaptırırken ek teminatları da poliçenize ekletebilir, risklere karşı daha geniş kapsamlı bir önlem almanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

Covid 19 (Koronavirüs) ile İlgili Sorunlar Yurt Dışı Seyahat Sigortasına Dahil mi?

Son yıllarda Covid 19 ile ilgili sağlık sorunları ve buna bağlı meydana gelen bazı beklenmedik olumsuzluklar da özellikle yurt dışı seyahatlerde öncelikli bir konu olarak karşınıza çıkar. Koronavirüs önlemlerini almak sadece hastalık riskine karşı korunmayı, gerektiği takdirde tedavi olmayı değil olası konaklama süresinin uzamasına karşı güvence sağlamayı da içerir.

Sompo Sigorta, Covid 19 Yurt Dışı Seyahat Sigortası’nı ayrı bir ürün olarak sunar. Son yılların çok ciddi sonuçlara yol açabilen hastalığına karşı yurt dışında belirli bir sigorta güvencesine sahip olabilmeniz oldukça yararlıdır. İşte Covid 19 (Koronavirüs) Yurt Dışı Seyahat Sigortası ile elde edebileceğiniz başlıca güvenceler:

 • Covid 19 dahil tıbbi ve yatarak tedavi
 • Sigortalının dahili ikametgaha nakli
 • Sigorta yaptıran kişinin cenaze nakli
 • Sigortalinin seyahati veya nakli
 • Covid 19 karantinası nedeniyle konaklama

Yurt dışındayken Covid-19 nedeniyle karantinaya alınırsanız otel konaklaması, giyim, yemek gibi ihtiyaçlarınız poliçe limitiniz kadarıyla sigorta şirketi tarafından karşılanır. Aynı zamanda tıbbi ve yatarak tedavi masrafları, talebiniz üzerine acil ve gerekli mesajların iletilmesi, tarifeli uçuşlarda bagaj çalınması gibi durum teminatları da sigorta kapsamındadır. Covid 19 (Koronavirüs) Yurt Dışı Seyahat Sigortası hakkında detaylı bilgi ve online teklif alabilirsiniz.

Yurt Dışı Seyahat Sigortasının Süresi Ne Kadar?

Yurt dışı Seyahat Sigortası süresi tercih ettiğiniz pakete göre farklılık gösterir. Örneğin 30 günlük bir sigorta yaptırabileceğiniz gibi seyahat sürenizle bağlantılı olarak 1 yıllık ya da daha farklı bir süre için geçerli olan sigorta paketi de seçebilirsiniz.

Siz de yurt dışı gezilerinizi birçok riske karşı korunaklı ve içiniz rahat bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız ürün sayfamızdan, Sompo Mobilo uygulamızdan veya en yakın Sompo Sigorta acentesinden teklif alıp Sompo Sigorta avantajlarından faydalanabilirsiniz.