Dijital Sanat Eseri “Moment” Her Ziyaretçiye Özel, Eşsiz Bir Deneyim Sunuyor

Yeni Medya Sanatçısı ve Besteci Mehmet Ünal tarafından tasarlanan, sanat ve teknolojiyi buluşturan dijital sanat eseri “Moment” anlık blockchain datasından beslenerek; interaktif, sürekli değişen ve dönüşen bir deneyim sunuyor. Sompo Sigorta Genel Müdürlük binasında yer alan Moment adlı dijital sanat eseri, hafta içi her gün 08.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Yeni Medya Sanatçısı ve Besteci Mehmet Ünal tarafından Ahmet Said Kaplan eş küratörlüğünde tasarlanan “Moment” eseri benzersiz bir deneyim yaşamak isteyenler için Beykoz’da sergileniyor.

Türkiye’de bir ilk olarak anlık blockchain datasından beslenen interaktif ve sürekli yenilenen eser, birçok uyarana tepki veren algoritma ve sensörleriyle izleyicisinin hareketlerini algılayıp kendi devinimini buna göre tanımlıyor. Ortamdaki beden formlarına ve ortamın renklerine göre şekillenen, güneşin durumuna göre şekil değiştiren eserin her saniyesi benzersiz ve özel bir deneyim sunuyor.

Benzersiz bir interaktif deneyim

Canlıların yaptığı gibi bilgileri alıp sürekli işleyen Moment; ziyaretçilerini hiç tekrar etmeyen, yenilenen ve sürekli evrim geçiren özgün bir deneyimle buluşturuyor.

Farklı interaktif katmanlar sayesinde dış dünya ile anlık bağlantı kuran “Moment” tüm bu analog verilerin yanında internetin veri kaynaklarını da kullanıyor. Doğal olan ile insan yapımı metaların ortak bağlılığı anlamına gelen IoT ART (Sanatların İnterneti) örneği olan enstalasyon, Türkiye’de bir ilke imza atarak günümüzün en önemli blok zinciri “Ethereum Blockchain” verisini kullanıyor. İzleyiciler eserin interaktif katmanlarını, yanında yer alan QR kod sayesinde kolaylıkla deneyimleyebiliyor.