Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet sitemize Chrome üzerinden bağlanabilirsiniz.

ie-icon

Zorunlu Deprem Sigortası-DASK

Depremin yaşadığınız binada doğrudan ya da dolaylı olarak neden olacağı hasarlara karşı yaptıracağınız Zorunlu Deprem Sigortası ile içiniz rahat olsun! Dask nedir, nasıl yapılır gibi merak ettikleriniz ve Dask’a dair tüm bilmeniz gerekenler Sompo Sigorta’da.
30 Saniyede Teklif Alın
Bu alanı boş bırakamazsınız.
Bu alanı boş bırakamazsınız.
Bu alanı boş bırakamazsınız.
Bu alanı boş bırakamazsınız.
Bu alanı boş bırakamazsınız.
Bu alanı boş bırakamazsınız.

Zorunlu alan!

Ayrı onay vermek için lütfen tıklayınız.

Depremin doğrudan etkilerine ya da dolaylı şekilde neden olabileceklerine karşı devletin güvencesi olarak sunulan Zorunlu Deprem Sigortası ile korkacak bir şeyiniz olmasın! Sompo’ın sunduğu Zorunlu Deprem Sigortası – DASK ile huzurlu bir hayat sizi bekliyor. DASK hesaplama, yaptırma, ödeme işlemleri ve zorunlu deprem sigortası hakkında daha fazla bilgi almak için doğru yerdesiniz!


587 Sayılı Zorunlu Deprem Sigortasına İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin İkinci Maddesi Hükmü Gereğince Kapsamda Bulunan Binalar Şunlardır:

Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası, yukarıdaki koşullara uyan kat irtifakı tesis edilmiş binalar, tapuda henüz cins tashihi yapılmamış ve tapı kütüğünde vasfı ‘arsa vs.’ olarak görünen binalar, tapu tashihi henüz yapılmamış kooperatif evleri için de geçerlidir.

Henüz bağımsız tapusu olmayan ve 2000 yılından önce inşa edilmiş meskenlerin sigortalarının, sigorta ettirenin beyanına dayanılarak ve arsa tapusuna ait bilgilerle yapılabildiğini hatırlatmak isteriz.

Ürün İçeriği

Deprem Sonucu Yangın

Deprem

Deprem Sonucu İnfilak

Deprem Sonucu Yer Kayması

Detaylar

Depremin, deprem sonucu yangının, deprem sonucu infilakın, deprem sonucu tsunaminin, deprem sonucu yer kaymasının, sigortalı binalarda doğrudan neden olacağı maddi zararlar (temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe ve istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalarda meydana gelenler de dâhil olmak üzere) DASK tarafından, sigorta bedeline kadar teminat altına alınır.

Tüm Teminatları Göster

Kapsam Dışında Kalan Binalar

Kapsam Dışında Kalan Haller

Genel Şartlar

Sıkça Sorulan Sorular

DASK Nasıl Yapılır?

Sompo Sigorta üzerinden 30 saniyede doldurabileceğiniz form aracılığıyla DASK teklifi alabilir, sonrasında kredi kartına taksitle veya peşin olarak ödeyebilirsiniz. Online DASK yaptırma, DASK poliçe yenileme ve online DASK ödeme işlemlerinizi Sompo Sigorta internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

DASK Nedir, Deprem Sigortası Zorunlu Mu?

Zorunlu Deprem Sigortası - DASK, deprem sonrası oluşması muhtemel hasar ve zararı karşılamak için yaptırılan bir sigorta türüdür. Deprem sonucu yaşanan yangın, infilak, tsunami, yer kayması, sigortalı binalarda doğrudan neden olacağı maddi zararlar DASK teminatı altındadır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun faaliyetleri arasında yer alan DASK sigortası zorunlu bir sigorta ürünüdür. DASK ücreti, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından belirlenmektedir.

DASK Poliçe Düzenleme

DASK’ın yönetmeliği doğrultusunda DASK poliçesi düzenlenirken ihtiyaç duyulan bilgiler aşağıdaki gibidir: 

Sigortalının:

Adı-Soyadı

Adresi

Cep Telefonu

T.C. Kimlik Numarası

Vergi Kimlik Numarası (Tüzel Kişilikler için) 

Sigortalanacak Binanın:

Açık Adresi (Adres Kodu)

Tapu Bilgileri

İnşa Yılı

Yapı Tarzı

Toplam Kat Sayısı

Hasar Durumu 

Meskenin (Dairenin):

Brüt Yüzölçümü (m2)

Kullanım Şekli. 

Kiracı DASK Yaptırabilir Mi?

Doğal Afet Sigortalar Kurumu, hak sahibinin DASK yaptırma zorunluluğu olduğunu belirtmektedir. Kiracılar, oturdukları konutlar için zorunlu deprem sigortası yaptıramazlar.

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK Adres Kodu, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında kullanılan bir uygulamadır. Bu kod sayesinde konut ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkün oluyor. 10 haneli özel bir numara olan DASK Adres Kodu ile DASK poliçe işlemleri hızlı ve güvenilir bir şekilde yürütülüyor.

DASK Adresi Kodu sorgulama işlemlerinizi; adreskodu.dask.gov.tr adresi üzerinden; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) internet sitesi üzerinden; belediyeler, nüfus müdürlükleri veya muhtarlıklardan gerçekleştirebilirsiniz. 

Elektrik, Doğalgaz, Su Aboneliği İçin DASK Gerekli Mi?

DASK yönetimi tarafından açıklanan karara göre, elektrik, doğalgaz ve su aboneliklerini açtırabilmek için DASK poliçesi bulunma şartı aranmaktadır. DASK sigorta poliçesi bulunmayan kişiler, bu aboneliklere başvuramamaktadırlar.

İnternetten Sigorta Satın Alırken Güvenli Ödeme Mümkün Mü?

Sigorta yaptırarak geleceğinizi koruma altına alırken, Sompo Sigorta da kredi kartınızı ve sizi koruma altına alıyor! İnternetten alışverişte, en güvenilir online ödeme yöntemlerinden birisi olan 3D Secure ile ödeme yapılan Sompo Sigorta’da, sizin bilginiz ve onayınız olmadan herhangi bir satın alma işlemi gerçekleşmemektedir. “3D Secure nedir” veya “3D Secure ne demek?” gibi sorularınız varsa hemen yanıtlandıralım. Satın alma aşamasında kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra, bankanızda kayıtlı telefon numaranıza gelen onay kodunu, ödeme ekranına girerek güvenli ödeme işlemini tamamlamış olursunuz. 3D Güvenli Ödeme sistemi sayesinde aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan, internet üzerinden sigorta yaptırma işleminizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Güvenli ödeme konusunda merak ettiklerinizle ilgili Çağrı Merkezime ulaşarak detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

DASK Yenileme

Zorunlu Deprem Sigortası poliçe geçerlilik süresi bir yıldır. Poliçenin tamamlanmasından 30 gün sonrasına DASK yenileme dönemi devam etmektedir. Bu süreçte zorunlu deprem sigortası yenileme işlemi gerçekleştirildiği takdirde indirim uygulanma durumu bulunur. 

“2022 yılında DASK Yaptıran Kazanıyor!” Kampanyasının Detayları Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife Tebliği’ne göre teminatlar artırılarak enflasyona karşı korunurken, buna bağlı oluşan prim farkı sigortalılardan alınmayacaktır. Oluşacak prim farkının sigortalılara yansıtılmaması amacıyla primlerde yüzde 10 indirim uygulanacaktır. Kampanyadan hem ilk kez Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranlar hem de poliçesini yenileyenler yararlanabilecektir.