Ticari Araçlar için Trafik Sigortası

Ticari Araçlar için Trafik Sigortası

30 Saniyede Teklif Alın
Bu alanı boş bırakamazsınız.
Bu alanı boş bırakamazsınız.

Ticari Elektronik İleti Gönderilmesini istiyorum/kabul ediyorum.

Zorunlu alan!

Ayrı onay vermek için lütfen tıklayınız. Ticari Araçlar için Trafik Sigortası

SOMPO TİCARİ ARAÇLAR İÇİN TRAFİK SİGORTASI

Ticari araçlar için Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenmiş ve zorunlu yapılması gereken sigorta türlerinden biridir. Olası bir kaza yaşanması durumunda, karşı tarafın zararları ticari amaçla kullandığınız aracınız için satın alacağınız zorunlu trafik sigortası ile karşılanmaktadır. 

Ticari amaçla kullandığınız kamyon, kamyonet,çekici, minibüs gibi araçlarınız için düzenleyeceğiniz trafik sigortası hem şehirler arası, hem de şehir içinde yaşanabilecek kazalara karşı sizin ve/veya işletmenizin maddi kaybını azaltmak için yaptırılması gereken bir sigorta türüdür.

Kaza esnasında kusurlu olan aracın trafik sigortası, mağdur tarafın maddi kayıplarını trafik sigortası sayesinde karşılamaktadır.  

..

Ticari Araçlar İçin Trafik Sigortası Basamakları

Ticari amaçla kullanılan araçlar için zorunlu trafik sigortası basamakları, sigorta priminde indirim veya zam uygulanmasını sağlayan, araç sahiplerinin sürüş performansı değerlendirilmesine olanak sağlayan bir risk kriteridir. Ticari araçlar için Trafik sigortası basamakları 0. basamaktan 8. basamağa kadar devam etmektedir. 

0.Basamak: Bir üst basamakta bulunan araçların sigorta süresi içerisinde üç ya da daha fazla hasar yaşaması ve hasar tazminatı ödemesi durumunda uygulanan tarifedir. Araca en yüksek düzeyde hasar sürprimi uygulanmasına neden olur. (%200)

1.Basamak Sigorta poliçesinin üçüncü yılının hasarla kapatılması durumunda, %135 oranında artış uygulanır.

2.Basamak Poliçenin ikinci yılında da hasar olması halinde %90 değerinde hasar sürprimi uygulanır. 

3.Basamak İlk yılın hasar ile kapatılması durumunda %45 değerinde prim artışı uygulanır.

4.Basamak: İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücüleri kapsar.

5.Basamak İlk yılın hasarsız kapatılması durumunda, %5 değerinde indirim uygulanmaktadır.

6.Basamak İkinci yılı hasarsız kapatılması durumunda, %20 oranında indirim uygulanmaktadır.

7.Basamak: Üçüncü yılın hasarsız kapatılması halinde, %40 oranında hasarsızlık indirimi uygulanmaktadır.

8.Basamak: Aracın 7. basamakta en az 5 yıl hasarsız sigorta süresi geçirmesi sonrasında uygulanan tarifedir. 

Yukarıda sıralanan kamyonet, kamyon, minibüs, otobüs, çekici,taksi gibi ticari amaçla kullanılan araçlar için Trafik sigortası basamak sorgulamasını sizler de kolaylıkla yapabiliriniz. Kendi üzerinize veya firmanıza ait olan aracın plaka numarasını kullanarak, araç basamak sorgulaması yapabilirsiniz. 

Ticari Araçlar İçin Trafik Sigortası Fiyatları

Kamyon, kamyonet, minibüs, çekici gibi ticari araçların trafik sigortası fiyatları, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından aylık olarak paylaşılan Brüt Prim Tablosu referans alınarak belirlenmektedir. Brüt prim, araç grubu, aracın kayıtlı olduğu il, trafik basamağı, yakıt türü vb. bilgiler baz alınarak hesaplanmaktadır.Her ildeki kaza oranı ve trafik yoğunluğu farklı olduğu için, plakanın bulunduğu yere göre bir fiyatlandırma yapılmaktadır. Ticari amaçla kullanılan bu tarz araçların trafik sigortası fiyatları aracın basamağına göre de değişkenlik göstermektedir. 

Ticari Araçlar İçin Trafik Sigortası Avantajları

Ticari araçları için ilk defa zorunlu trafik sigortası yaptıracaklar veya araç sigortası yaptırması gerekenlerin poliçenin sunduğu avantajları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

● Kazadan kaynaklı olarak meydana gelen maddi hasarlar, poliçe kapsamı dahilinde kusurlu aracın trafik sigortası tarafından karşılanır.

● Üçüncü şahıslarda meydana gelen maddi hasarlar sigorta tarafından güvence altına alınır.

● Kaza sonrasında kişi başı & kaza başı vefat durumu da sigorta ile teminat altına alınmaktadır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Ticari Araçlar için Trafik Sigortası Havuz Sistemi Nedir?

Trafik Sigortası yaptıracak olan araçların içerisinde hasar frekansı yüksek olan araçlar için uygulanan tarifeye havuz sistemi denilmektedir. Havuz sistemi tarifesi kapsamında 0. 1. 2. ve 3. basamakta bulunan tüm araçlar ile 4.5.6. 7. ve 8. basamakta yer alan Taksi, Otobüs, Kamyon, Minibüs, Çekici vb. araçlar havuz sistemi grubu içerisinde yer almaktadır. 

Ticari Araçlar için Trafik Sigortası Zorunlu mu?

Tüm araçlarda olduğu gibi ticari araçlarda da trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Sadece özel müşteriler için değil, tüzel müşteriler için de trafik sigortası yaptırmak zorunludur. 

Ticari Araç için Trafik Sigortası Yaptırmazsak Cezası Ne Kadar?

Ticari araçların trafik sigortası yaptırılmaması ve trafiğe çıkması cezaya tabidir. 2024 yılı için trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerine 690 TL ceza kesilmektedir. Uygulanan cezanın 15 gün içerisinde ve peşin ödenmesi durumunda ise %25 oranında indirim uygulanmaktadır. Ancak 15 gün içerisinde uygulanan cezanın ödenmemesi durumunda gecikme faizi ilk ay %5, ikinci ay %10 olacak şekilde her ay artış göstermektedir. Gecikme faizi %50'ye kadar ulaşabilmektedir.

Kamyonetler Ticari Araç Sigortasına Dahil mi?

Kamyonetler hafif ticari araçlar sınıfı içerisinde değerlendirildiği için ticari araçlar için Trafik Sigortası kapsamına dahildir.