Sompo Sigorta, Çalışan Mutluluğuna Odaklandı

Kurumsal ve bireysel sigortacılık sektörünün öncü markası Sompo Sigorta, 2021 yılında da çalışanlarına değer katan aksiyonlar almaya devam etti. Şirket, esnek yan haklar paketinden yurtdışı eğitimlere kadar birçok yeni projeye imza attı. Sompo Sigorta İnsan Kaynakları ve Akademi Genel Müdür Yardımcısı Işın Mengenli, “Çalışan mutluluğunu artırmaya dönük projeler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

İstikrarlı büyümesini sürdüren Sompo Sigorta, “En değerli hazine insan kaynağıdır” yaklaşımıyla hareket ederek, yıl boyunca, çalışanlarına verdiği önemi gösteren çalışmalara imza attı. Çalışanlarına yatırım yapmayı yeni yılda da sürdüreceklerini söyleyen Sompo Sigorta İnsan Kaynakları ve Akademi Genel Müdür Yardımcısı Işın Mengenli, 2021’in hem acenteleri hem de çalışanlarıyla olan ilişkiler açısından son derece verimli bir yıl olduğunu dile getirdi.

Hibrit çalışma modeline geçildi

Dijitalleşme ve pandeminin etkisiyle iş yapış şekillerinin değiştiğini dile getiren Mengenli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi ile birlikte çalışanlarımızın yüzde 90’ı evden çalışma modeline geçti. Yüzde 3’lük kesim ofisten, yüzde 7 çalışanımız da hibrit modelden devam etti. 2022 Ocak itibariyle de kalıcı olarak hibrit çalışma modeline geçiyoruz. Hibrit modeli hazırlarken şirketimizdeki tüm pozisyonların tek tek ofisten çalışma gerekliliklerini analiz ettik ve ofis günlerini bu doğrultuda belirledik.”

Nasıl İsterSen! programıyla yan haklar esnedi

2020 yılında devreye aldıkları “Nasıl İsterSen!” Esnek Yan Haklar Programı’nın 2021’de de artan bir katılımla devam ettiğini Mengenli, “Pandemi döneminde evden çalışmanın hayatımıza girmesiyle değişen çalışma koşulları, ihtiyaçları da farklılaştırdı. Bu ihtiyaçları kişiselleştirilebilir haklarla karşılayarak çalışanların memnuniyetini sağlıyoruz. Bu uygulama ile çalışanlarımız istedikleri yan hakkı öncelikli olarak tercih etme hakkına sahip oluyor. Çalışanlarımız böylelikle sağlık paketlerinde yer alan mevcut yan haklarından yarattığı bütçe ile farklı bir plan seçebiliyor ya da ek sağlık paketlerini alternatif olarak değerlendiriyor” diye konuştu.

LEED sertifikalı çevreci yeni bina

Sompo Sigorta’nın yeni genel müdürlük binasının Nisan 2021’de açıldığını söyleyen Mengenli, şu bilgileri verdi: “LEED yeşil bina sertifikasına sahip yeni binamız, tamamen çalışan ihtiyaçları ve beklentilerine göre tasarlandı. Sekiz katı departmanlar için açık ofis olarak düzenlendi. Ofis katlarının her birinde çalışanların kısa molalarını değerlendirebilecekleri alanlar var. Ayrıca Sompo Akademi için Aktif Öğrenme Katı, restoran/kafeterya ve içinde fitness salonu, basketbol ve squash oyun salonu, yoga/pilates salonu ve müzik odası bulunan Sosyal Alan Katı yer alıyor.”

Çalışan eğitimleri de devam etti

“Çalışanlarımızın gelişimlerini desteklemek her zaman önceliklerimiz arasında” diyen Işın Mengenli, “Eğitim yatırımlarımızı hiçbir koşulda kısıtlamadık. Exchange Programlar, ‘Global MBA’, ‘Global Executive Program’, ‘Global Leadership Program’ yurt dışı eğitim fırsatlarımızdan bazıları. Ayrıca ‘Sompo Tarzı Yöneticilik’ adını verdiğimiz bir liderlik programı kurguladık. İç Eğitmen Gelişim Programı ile gönüllü ve konusunda uzman deneyimli arkadaşlarımızın eğitmenlik yetkinliklerini geliştirmenin yanında; çalışanlarımıza sağlık ve psikolojik açıdan destek sağlayacak webinarlar düzenliyoruz” dedi.

Her yıl dünya çapında Sompo Grup şirketlerinde çalışan bağlılığı ölçümü yapıldığını da dile getiren Mengenli, sözlerini şöyle tamamladı: “Sompo Sigorta çalışanlarının şirkete bağlılık endeksi her yıl daha da artarak oldukça yüksek çıkıyor. Pandeminin yarattığı olumsuz koşullara ve fiziksel olarak uzak olmamıza rağmen bağlılığımızın güçlü bir şekilde devam ediyor olması, her türlü zorluğu beraberce göğüsleyerek altından başarıyla kalkacağımızın en önemli göstergesi oldu.”