BLOG

7 Soruda Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası

Yurt dışında eğitim almak gelecek planlarınız arasındaysa Sompo Sigorta güvencesi her zaman yanınızda! Uzun süreli eğitim döneminiz boyunca yabancı bir ülkede başınıza gelebilecek beklenmedik sorunlara karşı kendinizi güvenceye alabilir, Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası ürününden faydalanabilirsiniz! İşte oldukça geniş ve çeşitli teminatlar sunan bu sigorta hakkında en çok merak edilen soruların yanıtı!

1. Yurt Dışı Eğitim Sigortası Nedir?

“Yurt Dışı Eğitim Sigortası” eğitim amacıyla yurt dışına gerçekleştirdiğiniz seyahatlerde yaşayabileceğiniz ani hastalık, kaza vb. gibi durumlara karşı geniş kapsamlı güvence sunan sigorta ürünüdür. Standart seyahat sigortası ürünlerimiz ile arasındaki en büyük farklılık ise eğitim amaçlı seyahat sigortasının seyahat süresi boyunca geçerli olmasıdır. Aynı zamanda süre olarak çok çeşitli alternatifler tercihinize sunulur. Belki de hayatınızın en güzel günleri arasına girecek olan yurt dışındaki eğitim döneminiz boyunca daha güvenli, huzurlu ve keyifli yaşamak için siz de sigorta yaptırabilirsiniz. Sompo Sigorta Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası ile ilgili ayrıntılı bilgi ve online teklif almak için link üzerinden ürün sayfasını inceleyebilirsiniz.2. Yurt Dışı Eğitim Programında SGK Antlaşmalı Ülkeler Nelerdir?

SGK haklarınızdan yararlanmanız yurt dışında bile mümkündür. SGK antlaşmalı ülkeler arasında Almanya, Hollanda, Bosna Hersek, Fransa, Azerbaycan, Makedonya, Belçika, İtalya, Arnavutluk, Macaristan, Tunus, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Lüksemburg, Avusturya, Çekya, KKTC ve Karadağ bulunur.

3. Yurt Dışı Eğitim için Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

Yurt dışında eğitim hayatınıza başlamak için başta Schengen ülkeleri olmak üzere birçok ülke sizden vize koşulu olarak Yurt dışı Seyahat Sigortası yaptırmanızı talep eder. Bununla beraber bazı ülkelerde sağlık sigortası yaptırmadan da yaşamanız mümkündür. Yine de yabancı bir ülkede sağlık sorunlarıyla uğraşmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle kendinizi güvence altına almak yurt dışındaki hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Özellikle eğitim amaçlı seyahat ediyorsanız standart yurt dışı seyahat sigortalarına kıyasla öğrencilere özel teminatlar sunan “Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası” beklentilerinizi karşılayabilir.

4. Yurt Dışı Eğitim Sigortası Neleri Kapsar?

Sompo Sigorta’nın “Yurt Dışı Eğitim Sigortası” ürünü öğrenciler için kapsamlı ve onların ihtiyaçlarına özel çok çeşitli teminatlar içerir. Pakete ve tercihinize bağlı olarak sigorta poliçesinin şartlarında değişiklikler olabilir. İşte genel itibarıyla ürün içeriği:

●     Tıbbi tedavi teminatı

●     Nakit avans

●     İsteğe bağlı kişisel mali sorumluluk

●     Sigortalının tıbbi nedenlerle nakli ve/veya geri dönüş seyahati

●     Bagaj kaybı, bagaj gecikmesi ya da bagajın bulunup sigortalı kişiye ulaştırılması

●     Sigortalıya yapılacak tedavi nedeniyle aile bireylerinden birinin seyahati

●     Tıbbi danışmanlık

●     Acil mesajların iletilmesi

●     Sigortalıya yapılacak tedavi nedeni ile aile üyelerinden birinin konaklaması masrafları

●     Aile üyelerinden birinin vefat etmesi dolayısıyla yolculuğun durdurulması ve geri dönüş

●     Hukuki işlemlerde kefalet

●     Sigortalının daimi ikametgaha nakli/ Sigortalının cenazesinin nakledilmesi

●     Ferdi kaza vefat / Ferdi kaza sürekli sakatlık durumu

Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası Türkçe ve İngilizce olarak düzenlenir. Erasmus ile yurt dışına gidiyorsanız isteğe bağlı kişisel mali sorumluluk teminatını da opsiyonlu olarak poliçenize dahil edebilir, böylece 3. kişilere verilecek olan zararlar için de güvence sağlayabilirsiniz. Ayrıca yurt dışı seyahatlerinde en çok sorun yaratabilen durumlardan biri de Covid 19 (Koronavirüs)’dur. Covid dahil ürün seçtiğiniz zaman Covid 19’a bağlı tıbbi ve yatarak tedavi masrafları da poliçeniz kapsamında karşılanır.

5. Yurt Dışı Eğitim Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

Yurt Dışı Eğitim Sigortası’nı yurt dışına eğitim amaçlı seyahat edecek olan öğrenciler yaptırabilir. Eğitim hayatınız esnasında beklenmedik kaza, ani hastalık ya da benzeri bir olumsuzlukla karşılaşmanız halinde acil durum kapsamındaki masraf ve tıbbi giderler poliçedeki limitlere tabi olarak sigorta şirketi tarafından ödenir. Yurt dışında eğitim almayı planlayan  öğrencilere büyük bir güvence sağlayıp, onların yaşamlarını kolaylaştıran eğitim sigortası eğitim hayatınız devam ettiği müddetçe size destek sağlar.

6. Yurt Dışı Eğitim Sigortasına Neler Dahil Değildir?

“Yurt Dışı Eğitim Sigortası” kapsamı hem sigorta şirketine hem de bireyin tercihlerine göre farklılık gösterebilir. Genel itibarıyla aşağıdaki nedenlerden kaynaklı meydana gelebilecek sorunlar sigorta kapsamına dahil değildir:

●     Doğal afetlerden kaynaklı olumsuzluklar

●     Sigortalının kendini bile bile tehlikeye attığı durumlar

●     Sigortalının hileli ve kasıtlı hareketleri

●     Doğuştan gelen hastalıklar

●     Güvenlik kuvvetleri, silahlı kuvvetler ya da örgütlü hareketler

●     Uyuşturucu, alkol ve zararlı madde kullanımı (Tıbbi reçete dışında kullanım)

●     Sigortanın başlangıcından önce var olan ve yetkili bir doktor tarafından tespit edilen tıbbi bir durum ile buna bağlı ortaya çıkan akut kriz

●     Psikolojik rahatsızlıklar, akıl hastalıkları ve salgın hastalıklar

●     İntihar veya intihar teşebbüsü

●     Tehlike arz eden sportif ve eğlence aktiviteleri

●     Hava ambulansı ile nakil (Avrupa dışındaki ülkelerden)

●     Diğer

7. Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Yurt dışı eğitimi için gideceğiniz ülkeye vize başvurusu yapmadan önce eğitim seyahat sigortanızı yaptırabilirsiniz. “Yurt Dışı Eğitim Sigortası” poliçesi seyahat süreniz boyunca geçerlidir.

Birbirinden güzel anılar biriktirebileceğiniz yurt dışı maceranız boyunca beklenmedik sorunlarla her an karşılaşmanız mümkün ancak öğrencilere özel sigorta ürünleri ile hızlı ve etkili çözümler bulabilirsiniz. Yurt dışındaki eğitim hayatınıza başlarken kendinize sunacağınız en büyük ayrıcalıklardan biri “Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası” paketi satın almaktır. Siz de “Yurt Dışı Eğitim Seyahat Sigortası” yaptırmak istiyorsanız ürün sayfamıza göz atabilir ve en yakın Sompo Sigorta acentesine gidip giderek Sompo Sigorta avantajlarından faydalanabilirsiniz.

İlgili diğer yazılar