Sompo Sigorta İnsan Kaynakları ve Akademi’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Işın Mengenli

Kurumsal başarılarımızın merkezinde çalışan bağlılığı olduğu bir gerçek. Bu noktada Sompo Sigorta’da yüksek performanslı iş sonuçlarına ulaşmanın yolunun; mutlu, dinamik çalışma ortamı yaratmaktan, kişiye özel gelişim fırsatları sunmaktan ve çalışanların potansiyellerini performansa dönüştürebilmeleri için kariyer yollarını açmaktan geçtiğini biliyoruz.

Sompo olarak, sigorta sektöründe en büyük istihdamı yaratacak seviyede büyüme kaydettik. Şirketimiz bu yıl Sompo Grubunun globaldeki bireysel sigortacılık operasyonlarının merkezi haline getirildi. Bu gelişmeler şirketimizde yeni pozisyonlar, yurt içinde ve dışında dikey/yatay birçok geçiş/ilerleme imkanı yarattı.

Şirketimizde kariyerinin başındaki genç yetenekler için de imkânlar var. Bir örneği “Sompo Samurai” programları. Bu yıl 1000 başvurudan 14 genci şirketimize kattık. 1 yıllık Gelişim Yolculuğu sonunda en başarılı olan kişi Japonya’da Exchange Programı ödülü kazandı.

Yeni nesil çalışanlar ücretin ötesinde, kendilerine yapılan eğitim yatırımlarını ve kariyer fırsatlarını önemsiyor. 2018 yılında kişi başı eğitim yatırımımız Türkiye ortalamasının %42 üzerinde. Kişi başı eğitim saatimiz ise Türkiye ortalamasına göre %33 daha fazla.

Tüm çalışanlarımıza açık, farklı ülkelerdeki Sompo Holding şirketlerinde Exchange Programlarına katılım fırsatı sunuyoruz. Yöneticilerimizin yönetsel yetkinliklerinin gelişmesini önemsiyor, Singapur, Japonya ve Türkiye’de “Global MBA”, “Global Executive Program”, “Çok Boyutlu Liderlik Programı” ve “Mentorluk Programı” gibi gelişim programları yürütüyoruz. Ana iş birimleri için fonksiyona özel, akademik programlar tasarlıyoruz. Bu programları en başarılı bitiren çalışanlarımız için Japonya’da Exchange Programı’na katılma ödülümüz olacak.

Başarımızın arkasındaki en büyük güç, her çalışanımızın ortak kültür öğelerine sahip olması aslında. Bu yıl ikincisini yaptığımız Kültür Analizi çalışmasında bunun sonuçlarını görebildik. Her iki çalışmada da, tüm çalışanlarımız şirket kültürümüzü uzun vadeli bakış açısına sahip, rekabetçi ve aynı zamanda işbirlikçi, inovatif olarak tanımlıyor. Çalışanlarımızın %70’inin bu şirkette 5 seneden az süredir var olmalarına rağmen ortak kültürü bu denli hızlı içselleştirmiş olmaları geleceğe emin adımlarla yürümemizi sağlıyor.

Sompo Holding 3 yıldır grup şirketlerine Çalışan Bağlılığı Anketi uyguluyor. Sompo Türkiye olarak 3 yıl üst üste grup şirketleri içinde en yüksek bağlılık skoruna sahip olduk. Şirketimizde çalışanlarımızın sözcüsü olarak, çalışan mutluluğuna katkı sağlayacak proje üretmeleri için çalışanların oyları ile belirlenmiş kişilerden oluşan “Çalışan Platformu” kurduk. Bu platform, Kurumsal Rahat kıyafet uygulamasına geçilmesi, iç müşteri memnuniyeti anketi, Sosyal Kulüplerin yapılandırılması gibi çalışmaların gerçekleştirilmesine önayak oldular.

Çalışanlarımızla sosyal sorumluluk projeleri de yapıyoruz. Kırklareli Karaağaç’taki hatıra ormanımıza çalışanlarımızın işe giriş yıl dönümlerinde kıdemleri kadar fidan bağışlıyoruz.

“Açıklık ve Şeffaflık” anlayışımızla çalışanlarımızın özgürce kendini ifade edebilecekleri ve yeni nesil iletişim alışkanlıklarına uygun, mobil destekli Kurumsal İletişim ve İş birliği platformumuz SompoConnect’i oluşturduk.

Amacımız bağlı çalışanlar ve sürekli yüksek performans…