BLOG

Covid-19 (Koronavirüs) Seyahat Sigortası ve Kapsamı Nedir?

Koronavirüs Hastalığı olarak bilinen Covid-19 ilk kez Çin’in Vuhan eyaletinde 2019 yılının Aralık ayında görülmüştür. İlk önce Çin’i daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan hastalık tüm ülkelerin bazı önlemler almasına neden olmuştur.

Covid-19 salgınının seyrinin yavaşlaması ile hayat normale dönmeye başlamıştır. Fakat Koronavirüs’ün etkileri ve hastalığın tüm dünyadaki insanların hayatından kısa sürede silinmesi de beklenemez. Covid-19 Seyahat Sigortası, Sompo Sigorta tarafından müşterilerine bu nedenle sunulmuştur.

Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortası ürünleri Covid-19 kaynaklı yaşanan durumları teminat altına almaz. Bu nedenle her an risk yaratabilecek bu salgına yakalanan insanların ihtiyacını karşılamak için yeni bir ürün gerekir. Türkiye’de ilk kez Covid-19 hastalığını teminat altına alan Sompo Sigorta ürünleri ile seyahat etmenin özgürleştiği bu günlerde salgın riskine karşı sigorta yaptırabilir, yurt içi ve yurt dışı seyahatiniz öncesi önlem alabilirsiniz.

Sompo Sigorta Tamamlayıcı Sağlık ve Özel Sağlık Sigortası müşterilerine pandemi hastanelerinde tedavi olma fırsatı sunar. Anlaşmalı özel hastanelerde Covid-19 hastalığına yakalanırsanız tedavi olabilirsiniz. Bu durumda ortaya çıkan fark ücretleri ve giderler poliçe şartları kapsamında karşılanır.

Uygulama sadece Covid-19 kapsamında istisnai olarak değerlendirilmelidir. Diğer hastalıklar için poliçelerin standart kapsamları ve teminatları uygulanır. Yeni İş Sağlık Sigortası müşterileri de eğer hastalıkları poliçe döneminden önce başlamadıysa kapsam altına alınır.

Covid-19 Seyahat Sigortası Nedir?

Türkiye dahil tüm dünyayı etkisi altına alan ve uzun süre ülkelerin birbiri arasındaki seyahatlerini durduran Covid-19 yasakları insanlara zor günler yaşattı. Etkisi yavaşlasa da hala devam eden hastalığa karşı yurt içi ve yurt dışı yolculuklarda önlem olarak sunulan ürüne “Covid-19 Seyahat Sigortası” denir.

Pandemi döneminde seyahate çıktığınız insanlarla birlikte yaptığınız yolculuk ya da şehri keşfetmek için çıktığınız bir gezi salgına yakalanmaya neden olabilir. Yıllar boyunca pandemi yasakları ile hayatınızı durdurmuş olabilirsiniz. Bu nedenle artık hayata karışmak ve aktivitelere katılmak istemeniz normaldir. Fakat her ihtimale karşı önlem almanız gerekir.

Ziyaret ettiğiniz şehirde Koronavirüsü’ne yakalanarak daha uzun süre konaklamak zorunda kalabilir, karantina altına alınabilir ya da hastanede tedavi olmanız gerekebilir. Bu durumda kendinizi ve bütçenizi zorlayabilecek giderler meydana gelir. Covid-19 Seyahat Sigortası tam da bu aşamada sizin yanınızda olur. Oluşabilecek maliyetleri poliçe kapsamında karşılar.

Pandemi döneminde ve sonrasında insanların her an salgına yakalanabilecek olması nedeniyle yeni bir sağlık sigortası türüne ihtiyaç duyulmuştur. Kapsam dışı bırakılan Koronavirüs hastalığını teminat altına alan Covid-19 Yurt içi ve Yurt dışı Seyahat Sigortaları bu amaçla hazırlanmıştır.

Özellikle Avrupa’da sağlık alanında tedavi masraflarının büyük bir maddi güç gerektirmesi nedeniyle yurt dışı seyahat sigortası önemlidir. Yurt içi seyahat sigortası da özel hastanelerle en iyi şartlarda bakılmak için sizin sağlık giderlerini karşılar. Poliçeye göre konaklama, ulaşım ve bagaj gibi farklı kapsamlar sunan sigorta türleri belli bir amaca hizmet eder.

Covid-19 Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Müşterilerin her türlü ihtiyacı düşünülerek poliçe kapsamında birçok teminata yer verilir. COVID-19 (Koronavirüs) Yurt Dışı Seyahat Sigortası kapsamı oldukça geniştir. Bagaj kaybı, tıbbi danışmanlık ve acil mesajlar dışında diğer teminatlar şunlardır:

Tıbbi ve Yatarak Tedavi (Covid-19 Dahil): Yurt dışında Koronavirüs hastalığına yakalanırsanız ve tanı konulursa poliçe kapsamında ayakta ve yatarak tedavi masrafları ödenir.

Sigortalının Seyahati veya Nakli: Yurt dışı tatiliniz sırasında hastalık nedeniyle bir şehirde tedavi olmanız ya da bir noktaya ulaşmanız gerekirse yolculuk giderleri karşılanır.

Sigortalının Daimi İkametgâha Nakli: Yurt dışında tedaviniz tamamlandıktan sonra evinize geri dönmek istediğiniz zaman nakil işleminiz poliçe kapsamındadır.

Sigortalının Cenazesinin Nakli: Koronavirüs nedeniyle yurt dışında hayatını kaybedenlerin ülkeye nakli uygun koşullar ve ortamda sağlanır.

Konaklama Teminatı: Yurt dışında hastalığa yakalanıp hastanede tedavi olmuyorsanız karantinaya alınırsınız. Bu durumda otellerde konaklama, yeme – içme ve giyim maliyetiniz poliçe limitleri dahilinde ödenir.

Covid-19 Yurt İçi Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Yurt İçi Covid-19 Seyahat Sigortası da kapsamı sayesinde yolculuğunuz sırasında başınıza gelebilecek olumsuzluklarda sizi rahatlatır. En fazla 70 yaşına kadar yaptırabileceğiniz sigorta türünde teminat limitlerini seçerek primlerinizin miktarını belirleyebilirsiniz. COVID-19 (Koronavirüs) Türkiye Seyahat Sigortası acil mesajlar, tıbbi danışmanlık dışında şu teminatları sunar:

Tıbbi ve Yatarak Tedavi: Türkiye’de seyahat ederken koronavirüs teşhisi konulduğu için ortaya çıkan sağlık giderlerini ve yatarak tedavi masraflarını poliçe limitleri dahilinde karşılar.

Konaklama Süresinin Uzaması: Tanı seyahat sırasında konulursa ve karantinaya girmeniz gerektiğinde poliçe kapsamında masrafları karşılar. Otel konaklaması, beslenme ve giyim gibi temel ihtiyaçlardan doğan masraflara yöneliktir.

Nakil: Sigortalının Koronavirüs teşhisi nedeniyle ortaya çıkan gecikmiş seyahat giderleri, evine nakli ya da cenazenin nakledilmesi kapsam altındadır.

Hangi Ülkeler Koronavirüs Seyahat Sigortası İstiyor?

Covid 19 Seyahat Sigortası isteyen ülkeler genellikle Seyahat Sigortası uygulamasını takip eder. Dönemsel olarak ülkelerin aldığı kararlar dışında seyahat sigortası türleri ile eş tutulur. Türkiye’den vize isteyen Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelere giriş için bu sigorta türünü yaptırmanız gerekir. Vizesiz gidilen ülkeler için zorunluluk yoktur. Yurt Dışı Vize Seyahat Sigortası ya da Covid 19 Yurt Dışı Seyahat Sigortası yaptırarak seyahat öncesi koşulları sağlayabilirsiniz.

Sompo Sigorta’nın Covid 19 Yurt Dışı Seyahat Sigortası tüm dünya ülkelerinde geçerlidir. Bu nedenle içiniz rahat bir şekilde yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Covid 19 Seyahat Sigortası ürününü ürün sayfamızdan, Sompo Mobilo’dan ya da size en yakın acente aracılığı ile satın alabilirsiniz.

İlgili diğer yazılar