Sompo Türkiye’yi fırsat ülkesi olarak görüyor

Sompo Türkiye’yi fırsat ülkesi olarak görüyor

Sompo Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, Japonya sermayedarın Türkiye’yi fırsat ülkesi olarak gördüğünü ve imkan olursa şirket satın alarak büyümek istediğini söyledi.

Japonya’nın en büyük sigorta şirketi Sompo, Türkiye de dahil dünyada 32 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye de karlılık ve büyüme rakamlarını başarılı bulan Japon sermayedar Türkiye’ye yatırım yapma niyetini koruyor.

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sompo Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, ana sermayedarın Türkiye’ye olan güveninin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu; “Türkiye’ye olan güvenlerini şirketteki büyüme ve karlılık rakamlarını dikkate alarak sürdürüyorlar. Şirkete o kadar güveniyorlar ki Türkiye’ye de güveniyorlar. Türkiye’yi hala bir fırsatlar ülkesi olarak görüyorlar. Şirket alma imkanı olursa buna da olumlu bakıyorlar. Anlamlı bir alternatif çıkarsa bunu değerlendireceğiz. Ortam o yönde de gelişiyor. Farklı ölçeklerde bize gelen şirketler var”

Önümüzdeki dönemde genel olarak sigorta sektörünün temel dinamiklerini sarsacak bir küçülme beklemediğini ifade eden Dalaş, sigorta eğilimlerinde büyük bir düşüş beklemediğini, sektörün şoklara dayanıklı olduğunu ve yabancı sermayeli oluşunun da bir avantaj olduğunu kaydetti. Türkiye de ekonomide yaşanan sorunların ilk aşamalarda konut ve otomotiv sektörlerini etkilediğine dikkat çeken Sompo Genel Müdürü Recai Dalaş, sigorta sektörünün sıralamadaki yerinin daha gerilerde olduğunu söyledi.

Milliyet Kadife Şahin’in haberinden